Vad är det egentligen för drivkrafter som gör att en artist vill blotta sig totalt och ställa sig helt ensam på scen, utan varken storslagen scenografi eller kompande musiker som backar upp. Är det en fascination av det outforskade, extrem exhibitionism eller rent av självplågeri? Ingen vet med säkerhet. Fast en sak är säker, det är exakt vad en av vår tids största popfenomen, Orup, tänker göra. Det vill säga att kasta sig ut i det okända mot en utgång som antingen blir succé eller en obetydlig fjärt i rymden.
Så räkna med en närgången, personlig och avskalad föreställning med bara Orup – hans gitarrer, flygel och låtskatt, samt en och annan anekdot.
En av mina favoritartister Tomas Andersson Wij, gör en otroligt underhållande pod, där han intervjuar sina artistkolleger.
De berättar om hur de fått slita...
Efter 2 000 möten: Det viktigaste för Malmös seniorer lyfts under Äldreveckan
Fler mötesplatser, tillgängliga bostäder och bättre möjligheter att förflytta sig i staden. Det...
Vilken framtid vill vi bygga ? Det frågar Francis Ford Coppola oss i sin nya svulstiga science_fiction film.
Coppola vill vara allt allt. Shakespeare, Chrispher...