
På Amerikas sydspets ligger paradiset, Key West. En söderhavsö men ändå i Amerika. Lika dyrt som Monte Carlo och lika säkert. I KW trivs alla. Transexuella, banditer, konstnärer, alkoholister, fotografer och författare. Det är alltid fantastiskt fint väder, aldrig kallare än 25 grader. Det är alltid party på kvällarna. Det finns en matbutik i Old town som heter Fautos som har en otroligt utbud av delikatesser.
Jag hade ärvt pengar av en släkting och kunde därför bo i Key West i 3 månader, vad jag anser vara paradiset av alla de platser jag besökt. Det var för 15 år sedan. Jag längtar efter att komma tillbaka, men 15 år är en lång tid och mycket har förändrats.

OM du står med ryggen mot havet på South street så finns det 3 huvudgator :Whitehead, Duvall och Simonton, som går upp till hamnen, och Solnedgångsfestivalen på Mallory Square
Längst till vänster ligger Whitehead Street. Gatan börjar med en cementboj som säger, att nu är du på den mest sydliga punkten i USA.

På Whitehead Street ligger Ernst Hemingways hus, USA:s äldsta bar ”Green Parrot , Där de har konserter med olika band hela kvällen. Jag brukar beställa Pabst Blue Ribbon för det är det billigaste de har. Dessutom poppar de popcorn hela kvällen som är gratis för alla som beställer dryck .

Här ligger även en av mina favorit restauranger ”Sixtoed Cat”.
Där finns även Restaurangen Kellys, som ägs av Kelly McGillis, som spelade Tom Cruise flickvän i ”Topgun”.Hon har sålt restaurangen. Nu heter den https://firstflightkw.com/

Där finns även busshållplatsen för dagsutflykts-bussen till Miami. Det brukar alltid finnas en ledig plats även om du inte skall dyka eller åka med på någon utflykt i Key West. Bussen går till Miami varje kväll klockan 18.00
I Mitten ligger Huvudgatan Duvall Street som är turistgatan med dyra turistfällor som Sloppy Joes och Hard Rock Café.
Simonton Street som ligger till höger, är en bostadsgata med Key West bästa kinesrestaurang,
,
mitt favorithotell Blue Marlin som ligger väldigt nära stranden och lokala barer som bara besöks av lokal-invånare. Här ligger även en dygnet runt Supermarket, Subway, en pizzaaslice butik och tvättomaten.
är lätt att hitta i Old Town. Här finns det massor med bra barer och restauranger. Mina favoritställen är :
Ernst Hemingways hem, Presidenten Harry S. Trumans sommarhus ”Little White House” som nu också är ett museum.
Nere vid hamnen på Mallory Square, är det Solnedgångsfestival varje kväll, där lokala konstnärer säljer souvenirer.
Där finns även ett populärt kubanskt kvarter med krog, utomhusbar och cigarraffär. En galen fransman brukar uppträda med sina katter och det finns även svärdslukare, eldslukare och jonglörer. En av mina favoritartister kan jonglera med en bajonett, en boll och ett äpple, Otroligt nog kan han ta ett bett av äpplet samtidigt som han håller bajonetten och bollen i luften. Det finns även dragshowklubbar och stripklubbar med lapdance.
Bil, Buss, Cykel eller Taxi
Key West består av DownTown och Old Town. Downtown består av stora Köpcenter där lokalbefolkningen veckohandlar. I Old Town finns gamla Key West , ett Disney land för rika. Då du befinner dig i Old Town, kan du gå till allt. Om du vill cykla snabbt till Mallory Square från Blue Marlin eller Seashell Motel, hyr du cyklar på
Hotell alternativ I Key West
Key West är en liten ö med tre alternativ.
1) Stora opersonliga hotellkedjor byggda på 70-talet utanför Old Town med massiv marknadsföring. Oftast de som ingår i en paketresa.En rask promenad på 30 min så är du i Old Town.
2) 5 stjärniga lyxhotell för 7000 per natt.
Små familjehotell för 2000 per natt i Old Town med pool.
De Flesta Hotell i Key West kostar minst 5000 per natt om de ligger nära stranden.
Jag har dock hittat tre alternativ som kostar 2000 per natt. Alla mina hotell ligger på samma läge som 5000 kronors hotellen.
Blue Marlin Motel 1320 Simonton Street

Blue Marlin ligger mitt emot Spanish Garden. Det har stora luftiga rum med en fin Pool. Det ingår frukost och alla rummmen har en 40 tums platt tv. Rum 123 på första våningen är riktigt lyxigt. Jag bodde i 123 en natt när jag ville se Oscars Galan med en kompis från Canada . Rummen kostar 2-300 dollar natten, beroende på säsong och tillgång och efterfrågan.
Spanish Gardens Motel 1325 Simonton Street>>

Ny ägare som har renoverat det och höjt priset från 170 dollar till 340 dollar per natt.
Seashell Motel 718 South Street

Under covid var det omöjligt att driva vandrarhem då det inte gick att dela rum med 8 andra, då man inte kunde hålla avstånd. Därför vet jag inte om Seashell fortfarande är ett vandrarhem eller de gjort om det till hotell .
Öns enda vandrarhem där du bor i en våningssäng med upp till 8 personer i ett rum med delat badrum. Det kostar 70 dollar per natt . Hotellet har en stor grön innergård med palmer och tv hörna. I vänstra hörnet finns utomhusköket och kyl och frys där du kan ha din mat.
I högra hörnet av trädgården finns förvaringsboxar där du förvarar dina värdesaker.
Där finns även tvättmaskin och torktumlare. Seashell ligger bara en stenkast från lyxhotellet ”Casa Marina Resort” där du kan bada i poolen (Om du kammar dig och har på dig en ren märkes tenniströja.)

Om du ser dörrvakten i ögonen och säger Hello, så öppnar han dörren för dig och du går in till Poolen och tar ett dopp.
Det underlättar om du första gången köper en lunch och en drink för 40 dollar, då visar du att du har pengar och bor på hotellet. Har du Seashell i ryggen så går du till höger runt hörnan på Seashell där gästerna parkerar sin bilar så hittar du Casa Marina Resort i slutet av gatan.
Till vänster om Casa Marina ligger Hippie Stranden, Higgs Beach. De har wifi på Restaurangen Salute. Jag brukar sätta mig i skuggan dricka en kall öl och kolla mail och lägga upp några foto på facebook.

Wilson från filmen Castaway med Tom Hanks är Maskot på Higgs Beach

Om du går förbi restaurang Salute vid Higgs Beach så är du på Atlantic Avenue. Om du går till Atlantic tar slut och svänger höger så kan du gå längs med havet.

Efter 10 min så ser du Smatters Beach där lokalbefolkningen och de som bor på de stora hotellen
( Sheraton, Hilton ) badar. Här kan du hyra surfbrädor och det finns även ambulerande korvkiosker längs med vägen.
Går du istället åt vänster på South street kommer du till Southern Most Beach som är stranden för stekare. Du kan hyra stolstolar eller äta en god lunch . Prova deras Mango Colada det är min favorit.
Southern Most Beach 1405 Duval St

Fort Zachary Taylor Park

Nationalparken i Key West som tar 3 dollar i inträde och därmed portar de som vill gå gratis. Perfekt för barnfamiljer och för dig som tröttnat på Palmer och vill sola under Barrträd. Det finns omklädesrum, duschar med kallt vatten och lunchrestaurang med hamburgare, glass och mackor .Öppnar klockan 10.00 och stänger vid solnedgången. Vakter åker runt efter solnedgång och påpekar att nu är det stängt och vill ni inte hamna i fängelse så får ni lämna parken.
Banana Cafe 1405 Duval St
Fransyska som driver ett populärt Café . Min favoriträtt är svamp och ost omelett med karamelliserad lök.

Blue Heaven Cafe
Populär lokal restaurang med dyr men prisvärd mat. Alltid kö till borden så ibland kan man få vänta upp til en timme på ett bord.


Six Toed Cat>>
Favoritfrukost ställe som är granne med Ernst Hemingways hus. Beställ jordgubbssmootie utan is . Deras hashbrown är supergoda 🙂 Amerikanarna är bäst på frukost och den gör dig lika mätt som en lunch.



I en omgjord gammal husvagn finns BO`s Fishwagon som har de godaste grillade jätteräkorna med ris och the secret sauce. De finns på 801 Caroline Street. De har även hamburgare.
På Higgs Beach finns det möjlighet att grilla egen mat. Här grillar vi kyckling.

Garden of Eden är en bar med en takterass på Duvall Street där alla som vill får vara nakna. Det är gratis inträde men vakterna håller ögonen på att alla häller i sig drinkar för 10 dollar med jämna mellanrum.

Jag brukar beställa vodka/redbull, då är jag både salongsberusad och pigg. Alla tjejer kan få kroppsmålning och är det fint väder brukar det vara packat med folk. Om det börjar ösregna efter klockan 2 på natten brukar de stupfulla helylletöserna och grabbarna ändå dansa topless eller i underkläderna tills de är plaskblöta.