Med över fyra decennier på den svenska musikscenen har Di Leva etablerat sig som en av landets mest unika och särpräglade röster. Sedan det stora genombrottet på 80-talet, med tidlösa låtar som ”Vem ska jag tro på?”, ”Vi har bara varandra” och ”Miraklet”, har han gång på gång visat sin förmåga att beröra, väcka och inspirera – alltid med hjärtat i centrum och blicken riktad mot något större.
Med den nya singeln ”BRA” markerar Di Leva starten på ett nytt musikaliskt kapitel – hans första svenska popalbum sedan 2013. Låten är den första singeln och den bär tydligt Di Levas unika signatur: innerlig, hoppfull och kraftfullt medryckande.
I ”BRA” möter vi Di Leva i en av sina mest sårbara stunder – men också i sin största styrka. Det är en svängig och ösig hymn för alla som kämpar i motvind, en låt som vill vara både tröst och uppror, både ljus och skugga. Med sin catchy och underfundiga text vibrerar låten av livskraft, rytm och hopp. Det är pop med mening – en påminnelse om att livet ibland gör ont, men att det alltid finns en väg ut.
”BRA” är en dans på ruinerna och ett löfte om att hur mörkt det än känns, så kommer det en dag när allt blir just… bra.” – Di Leva
De senaste åren har Di Leva främst synts på teaterscener och konserthus, där han bland annat gjort stor succé med föreställningen ”Changes” – en hyllning till David Bowie. Den har spelats för utsålda hus över hela landet, men nu återvänder han till popmusiken – och med besked.
Med ”BRA” visar Di Leva att glädje och sorg kan gå hand i hand – i en låt som vill både väcka, läka och få oss att dansa.